Publikacje

Jakie są zalecenia po zabiegu wstawienia implantu zęba

Współczesna stomatologia oferuje wiele metod uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu. Jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych są implanty zębowe, wykonane zazwyczaj z tytanu. Aby leczenie implantologiczne przyniosło oczekiwane rezultaty konieczne jest jednak przestrzeganie pozabiegowych zaleceń lekarza.

Jak wyliczyli naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przeciętny Polak w wieku 35-44 lata ma jedynie 21 zębów, co oznacza, że brakuje mu ich 11. Jedną z najnowocześniejszych metod uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu są implanty zębowe. Leczenie implantologiczne w 96% kończy się powodzeniem, jest również bezpieczne dla pacjenta, gdyż tytan – czyli materiał, z którego najczęściej wykonuje się implanty – jest zupełnie neutralny dla organizmu. – Leczenie zaczynamy od śrubki, która wkręcana jest do kości. To jest tzw. wszczep dentystyczny, czyli właściwy implant. Na nim należy przykręcić łącznik, a dopiero na niego zakładamy koronę. Implant goi się około 3-6 miesięcy, ale średnio w połowie przypadków od razu po wszczepieniu możemy zamocować koronę tymczasową – powiedział portalowi Newsweek.pl dr Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic w Katowicach. Aby terapia zakończyła się pełnym sukcesem, konieczne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

Postępowanie po zabiegu implantologicznym

Leczenie implantologiczne jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj utrzymuje się ono przez kilka godzin po zabiegu, więc pierwszy posiłek można zjeść dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w okolicy, w której został wszczepiony implant. Nie może to być obojętnie jaki posiłek. Przez kilka dni należy spożywać jedynie płynne i półpłynne potrawy, aby zapewnić implantowi maksymalną stabilizację. Pokarmy muszą posiadać letnią temperaturę – nie mogą być zbyt zimne i gorące. Jeśli chodzi o napoje, wskazana jest niegazowana woda mineralna oraz lekkie herbatki ziołowe. Unikać trzeba słodzonych napojów gazowanych, mleka, mocnej kawy i herbaty. Niewskazane są także alkohol i papierosy. Po pierwsze podrażniają one okolicę zabiegu, a po drugie – utrudniają gojenie się rany.

  Wyjazd z biura

Do momentu pełnej regeneracji miejsca, w które wszczepiono implant należy unikać gryzienia i przeżuwania w tych okolicach. Przez około 14 dni należy ograniczyć aktywność fizyczną oraz nie dotykać ani implantu, ani jego najbliższego otoczenia. Częstym skutkiem ubocznym zabiegów implantologicznych są zasinienia i obrzęki – ustępują one samoistnie po kilku dniach, ale można je zmniejszyć, wykonując bezpośrednio po nich zimne okłady na skórę. Oczywiście należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zaleconych przez stomatologa oraz terminach wizyt kontrolnych. Spotkania z dentystą należy zresztą kontynuować już po zakończeniu rekonwalescencji – implanty, choć nie psują się tak jak naturalne zęby, również wymagają profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych. Lekarz będzie mógł także stwierdzić, czy obecność implantu nie wpłynęła niekorzystnie na sąsiadujące kości.

Bardzo ważnym zaleceniem pozabiegowym jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Przez około 10-14 dni po wszczepieniu implantu nie wolno szczotkować tych okolic (pozostałe zęby trzeba jednak myć normalnie). Higiena miejsc po zabiegu ogranicza się do delikatnego płukania przegotowaną wodą. O ile lekarz nie zaleci inaczej, okolice implantu można myć po około 2 tygodniach przy użyciu specjalnej, bardzo miękkiej szczoteczki dla osób po zabiegach chirurgicznych. W okresie gojenia się rany warto też zrezygnować z tradycyjnych płukanek do ust i zamienić je na napar z rumianku lub szałwii.

Zaleceń po zabiegu wszczepienia implantu jest sporo, ale trzeba ich przestrzegać, bo zwiększają szanse na to, że implant się przyjmie, a leczenie przyniesie oczekiwane efekty. A skoro trzeba za niego płacić (implanty zębowe nie są refundowane przez NFZ, koszt jednego zaczyna się od około 2 tys. zł, dane), to warto zrobić wszystko, aby wydane pieniądze zwróciły się w postaci pięknego uśmiechu.