Smaki Francji

Co dać dziecku do jedzenia przy jelitówce?

Co dać dziecku do jedzenia przy jelitówce?

Jedną z powszechnych dolegliwości, z jakimi mogą się borykać dzieci, jest jelitówka. Ta infekcja żołądkowo-jelitowa może powodować nudności, wymioty, biegunkę, a także utratę apetytu u malucha. W takich momentach istotne jest, aby zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, która pomoże wzmocnić organizm i skrócić czas powrotu do pełni zdrowia.

Co dać dziecku do jedzenia przy jelitówce?

Dobrze zbilansowane menu może przyspieszyć proces zdrowienia i złagodzić dyskomfort żołądkowy u dziecka. Oto kilka wskazówek, dotyczących tego, co można podać maluszkowi podczas jelitówki:

1. Odwodnienie i rehydratacja

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej hydratacji. Ze względu na utratę płynów wynikającą z biegunki i wymiotów konieczne jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Można zadbać o nawodnienie stosując:

 • Szczawiową herbatę – kwaśne napoje, takie jak szczawiowa herbata, mogą pomóc w regulacji poziomu elektrolitów i uzupełnieniu płynów.
 • Elektrolitowe napoje – gotowe preparaty elektrolitowe, dostępne w aptekach, mogą dostarczyć niezbędne elektrolity, takie jak sód i potas, które są utracone podczas biegunek.
 • Prostą wodę – picie zwykłej, niegazowanej wody jest również ważne, aby zapobiec odwodnieniu.

2. Łagodne i lekkostrawne posiłki

Podczas jelitówki warto unikać ciężkich, tłustych oraz ostro przyprawionych potraw. Zamiast tego można zastosować następujące łagodne i lekkostrawne jedzenie:

 • Zupa warzywna – lekka zupa warzywna, bez dodatku tłuszczu czy ostrości, może dostarczyć niezbędnych składników odżywczych i łagodzić podrażnione jelita.
 • Błona owsiana – gotowana błona owsiana jest lekkostrawna i może pomóc w uzupełnieniu błonnika w diecie dziecka.
 • Gotowane warzywa – świeże, gotowane warzywa takie jak marchewka czy ziemniaki, mogą być dobrym źródłem składników odżywczych i łagodzących żołądek.
 • Płatki ryżowe – lekkie i łatwostrawne płatki ryżowe są dobrym wyborem dla dziecka z jelitówką.

3. Produkty probiotyczne

Probiotyki, czyli dobre bakterie, mogą pomóc w odbudowie florze bakteryjnej w jelitach, co jest szczególnie ważne po nawrocie jelitówki. Kilka przykładów produktów probiotycznych to:

 • Jogurt naturalny – bogaty w probiotyki, jogurt naturalny może przyspieszyć proces zdrowienia.
 • Kefir – kefir zawiera żywe kultury bakterii, które są korzystne dla organizmu. Może być dobrym uzupełnieniem diety dziecka.
 • Kiszonki – kiszone ogórki lub kapusta zawierają naturalne probiotyki i mogą być przyjemnym dodatkiem do posiłku.
  Co można jeść przy podwyższonym cholesterolu?

Frequently Asked Questions (FAQs)

 1. Co to jest jelitówka?
 2. Jelitówka to infekcja żołądkowo-jelitowa, która objawia się m.in. nudnościami, wymiotami i biegunką.

 3. Co powinno być w diecie dziecka z jelitówką?
 4. W diecie dziecka z jelitówką powinno być zawarte lekkostrawne jedzenie, takie jak zupa warzywna, gotowane warzywa, płatki ryżowe oraz produkty probiotyczne, np. jogurt naturalny.

 5. Jak długo trwa jelitówka?
 6. Czas trwania jelitówki może się różnić, ale zazwyczaj objawy ustępują po kilku dniach.

Podsumowanie

Gdy dziecko cierpi na jelitówkę, ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej diety, która pomoże wzmocnić organizm i przyspieszyć proces zdrowienia. Zaleca się podawanie łagodnych i lekkostrawnych posiłków, unikanie tłustych i ostrych potraw oraz nawadnianie organizmu odpowiednimi płynami. Produkty probiotyczne, takie jak jogurt naturalny czy kiszonki, mogą również przyczynić się do odbudowy zdrowej flory bakteryjnej w jelitach.