dom

Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne – złoto w Twoich dłoniach

Mało rzeczy sprawia taki efekt, jak przeglądanie świata przez czyste, nieskazitelne soczewki aparatu. Niestety, z czasem, na sprężynkach pryzmatycznych, które odpowiadają za prawidłowe działanie i umiejscowienie obiektywu, osadzają się osady oraz kurz, a czyszczenie aparatu zaniedbywane jest przez wielu fotografów. Nic bardziej mylnego! Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne? Propozycje na to pytanie przedstawiamy w naszym artykule.

Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne – źródła problemu

Wpływ zanieczyszczeń na jakość zdjęć

Mimo że osady czy kurz na sprężynkach pryzmatycznych można zauważyć gołym okiem, skłaniając się do myśli, że nie mają one tak dużego wpływu na jakość zdjęć. Nic bardziej błędnego! Szczególnie przy pracy z jasnymi obiektywami, zanieczyszczenia te będą wpływać na całokształt efektów końcowych, osłabiając kontrasty, zwiększając szum oraz szkodząc ostrości zdjęć.

Częstość konserwacji

Częstość konserwacji sprężynek pryzmatycznych zależy od jednostki. Niektórzy wykonują ją np. po każdym mniejszym wyjeździe, inni dopiero po kilku miesiącach. Ważne, by jednak pamiętać, że regularne (choćby nawet co pół roku) czyszczenie sprężyn jest kluczowe dla nienagannego działania aparatu i ochrony przed szkodliwymi osadami.

Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne – sposoby

Czyszczenie ręczne

Metoda składająca się z pięcioetapów:
1. Przygotuj suche i czyste ręczniki papierowe, płatki kosmetyczne lub mikrofibry, etanol lub wysokiej jakości płyn do czyszczenia.
2. Odetnij kawałki papieru lub płatki kosmetyczne w taki sposób, aby były mniejsze niż rozmiar sprężyny pryzmatycznej.
3. Opryskaj papier czy płatek płynem do czyszczenia.
4. Delikatnie przetarzaj sprężynki jednocześnie dbając o to, by nie deformować sprężyn w żaden sposób.
5. Zostaw aparaturę na minimum kwadrans (zależnie od tego, jak bardzo zanieczyszczone są sprężynki) w takiej pozycji, w której zazwyczaj przechowujesz swój sprzęt.

Czyszczenie sprężarek powietrzem

Sprężarki powietrzne, nazywane także gruszkami powietrznymi, ułatwiają wyciszenie aparatu z kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń, które mogą osiąść na sprężynkach. Dzięki nim nie ma potrzeby jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu z aparatem, co w przypadku produkowania ładunków elektrostatycznych jest niezwykle ważne.

  Jak wyczyścić spaleniznę z garnka - poradnik krok po kroku

Czyszczenie ultradźwiękami

Czyszczenie ultradźwiękowe to metoda wykorzystująca ultradźwięki, które, zamieniając energię mechaniczną w wibracje, potrafią usunąć pył i zanieczyszczenia z urządzeń mechanicznych. Wiadomo, że sprężynki pryzmatyczne używane są w najbardziej delikatnych, medycznych i przemysłowych urządzeniach, dlatego i w tym przypadku będą świetnym wyborem. Niemniej, nie warto zakładać ultradźwiękowego wyposażenia dla samego czyszczenia sprężynek – ewentualny zakup nie powinien się wiązać jedynie z jedynym zadaniem.

Jak wyczyścić sprężynki pryzmatyczne – faq

Czy konieczne jest czyszczenie sprężynek pryzmatycznych?

Można powiedzieć, że podobnie jak w przypadku zębów dentysta zdążyłby powiedzieć nam, że dbanie o urządzenia w jak najlepszym stanie nie zaszkodzi.

Jak często powinno się czyścić sprężynki pryzmatyczne?

Częstość konserwacji sprężynek pryzmatycznych zależy od jednostki. Niektórzy wykonują ją np. po każdym mniejszym wyjeździe, inni dopiero po kilku miesiącach.

Czy istnieją metody, które można stosować, by uniknąć zanieczyszczenia sprężyn?

Nie zawsze jest to możliwe. Ważne, by jednak pamiętać, że regularne czyszczenie sprężyn jest kluczowe dla nienagannego działania aparatu i ochrony przed szkodliwymi osadami.

Podsumowanie

Opieka nad aparatem fotograficznym to jedno z kluczowych narzędzi w rękach każdego fotografa. Czyszczenie sprężyn pryzmatycznych nie jest męczącym i skomplikowanym zadaniem, jednak warto poświęcić mu swój czas, wychodząc przeciwwagą do precyzji i jakości zdjęć, jakie otrzymujemy w zamian. Dzięki naszym radom i wskazówkom, będziesz mógł cieszyć się doskonałą jakością swoich zdjęć na lata i lata!